20.7.2024
Zajímavosti

Historie Lidového domu

Jádrem objektu Lidového domu v Dolní Dobrouči je společenský sál. Ten také vyrostl jako první, a to v začátku minulého století. Stavba mohla započít na základě významného daru od dobroučského rodáka pana Matějíčka, který se po návratu z Ameriky v roce 1922 rozhodl, přímluvou místního aktivisty Vincence Pecháčka, darovat 80 000 Kč na výstavbu Lidového domu v rodné obci.

V roce 1923 se tak začalo plánovat postavení Lidového domu, coby spolkového domu Orla a Lidové strany. Byl ustaven výbor složený z místních činovníků katolických spolků, mezi nimiž byli kaplan P. Josef Flégr, Vincenc Pecháček, František Kubíček a další významní obyvatelé obce. I přes finanční a pracovní potíže se výboru podařilo dokončit stavbu do Vánoc roku 1925. Slavnostní vysvěcení a otevření Lidového domu se uskutečnilo 4. července 1926.

Celkové náklady na stavbu dosáhly 430 000 Kč, což znamenalo, že po odečtení daru muselo být ještě 350 000 Kč pokryto z dalších zdrojů. Tato částka byla hrazena prostřednictvím různých aktivit, jako byla divadelní představení, plesy, taneční zábavy a další společenské akce, které se v Lidovém domě konaly. Na splácení dluhu se podíleli také členové místní tělocvičné jednoty Orel, která organizovala různá veřejná cvičení a vystoupení.

Divadelní činnost byla v Lidovém domě velmi aktivní, a to hlavně díky hlavnímu dlouholetému režisérovi Františku Horákovi a jeho následovníkům. Od roku 1925 do roku 1948 se zde odehrálo přes 120 divadelních her.

Orlovská jednota také zajišťovala tělocvičnou výchovu, což zahrnovalo cvičení na nářadí, prostná cvičení a stolní tenis. V roce 1942 však byla činnost ČS Orla německými úřady zakázána, což znamenalo nejen konec tělovýchovných aktivit, ale i perzekuci funkcionářů.

Po skončení druhé světové války byla činnost Orla obnovena v roce 1945, a sál Lidového domu se opět stal centrem společenského dění. V roce 1946 se zde konalo veřejné vystoupení “Orelský den” a členové se zúčastnili cvičení a sletů.

Komunistický převrat v roce 1948 však znamenal konec nejen pro Orel, ale i pro Lidovou stranu. Činnost těchto organizací byla znovu obnovena až v roce 1968, kdy se Lidová strana začala opět podílet na kulturním životě obce. Organizovala různé přednášky, výstavy a brigády, které přispívaly k údržbě a rozvoji obce.

Po Sametové revoluci Lidový dům v Dolní Dobrouči sloužil i pod vedením několika provozovatelů soukromých vlastníků jako významné kulturní a společenské centrum obce. Jeho historie je úzce spjata s aktivitou obce a místních spolků a jejich úsilí o kulturní a společenský rozvoj obce.

V roce 2022 se však objekt dostal do prodeje a směřoval ke změně užívání. Manželé Kadlecovi se rozhodli Lidový dům koupit a zachránit jej před plánovanou proměnou na tržnici s laciným zbožím a hned přistoupili k jeho postupné rekonstrukci. Cílem bylo obnovit a zachovat kulturní dědictví místa a zároveň zajistit moderní a kvalitní prostředí pro budoucnost. V rámci této záchrany došlo v první fázi k důkladné rekonstrukci interiérů restaurace a sociálního zařízení, následně byla v roce 2024 kompletně modernizována kuchyň, přestavbou prošlo i zázemí restaurace a sklepní prostory, dalších úprav doznaly také interiéry pivnice a kavárny, které tvoří restauraci. Tyto změny měly za cíl připravit interiéry na plnohodnotný restaurační provoz.

Jelikož se nepodařilo najít vhodného nájemce, který by zajistil kvalitní provoz, rozhodli se manželé Kadlecovi vzít provozování restaurace pod svá křídla. Lidový dům je nyní skrze společnost USSPA Menu součástí rodinné firmy USSPA Group. Důkladnou přestavbu zahájenou v únoru 2024 tak provázely intenzivní přípravy pro rozjezd restaurace v čele s postavením koncepce i týmu.

Už v červenci se restaurace prvně otevřela svým hostům na osm tematických akcí, které do nových prostor přivedly první stovky hostů. Od 5. srpna 2024 se restaurace v Lidovém domě rozeběhla v každodenním provozu a svým hostům nabízí nejen stálé menu, ale také pestrá polední menu, kvalitně opečovávané pivo na čepu, skvělou italskou kávu, domácí čerstvě napečené zákusky, výběr výborných evropských vín, širokou nabídku nápojů včetně koktejlů.

Cílem nově otevřené restaurace je oživit lokální gastronomii a povýšit běžný standard v regionu. Důraz je kladen na přátelskou atmosféru a kvalitu nabídky i služeb, což podporuje také moderní interiér, pod nímž je podepsaná Ing. arch. Eva Kotková, která navázala na první část přestavby navrženou designérem Vojtěchem Podlesným. Lidový dům je tak nyní příjemným místem nabízejícím širokou škálu možností využití pro různé příležitosti – hosté si zde mohou užít hezký večer ve dvou i velkou rodinnou oslavu, mají zde možnost dát si rychlý oběd i posedět večer s přáteli, a samotný sál je i nadále místem pro nejrůznější kulturní události či akce spolků, obce i firem. Nová kapitola Lidového domu v Dolní Dobrouči je zahájena…